Program Hakkında

Eğitim kurumlarımız ve içinde yaşadığımız toplum ve aile hayatımız gençlerimizi hayata hazırlamakta yetersiz kalmaktadır. Küçük yaşlardan başlayarak bir sınav maratonunun içine düşen çocuklarımız ve gençlerimiz geleceklerini yönlendirme konusunda yeterince bilgiye sahip değiller. Üniversiteden mezun olup iş bulamayan pek çok gencimiz ise bunun en büyük kanıtı. Bu çıkmazdan kurtulabilmek için gençlerimizin kendi kabuklarının dışına çıkarak kim olduklarını keşfetmeleri ve seçeneklerini fark etmeleri gerekiyor.

Peki, bunu nasıl yapacaklar? Bu sorunun cevabı Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) olabilir. Ulusal Ajansın sunduğu onlarca programdan birisi olan AGH ile 18-30 yaşları arasında yüzlerce gencimiz mezuniyet ve dil yeterliliğine bakılmaksızın, 1 yıla kadar Avrupa'da diledikleri bir ülkede gönüllü faaliyetlerde yer alarak yabancı dillerini geliştirebilmekte, yepyeni bir dil öğrenebilmekte kültürlerarası iletişim becerilerini artırabilmekte, hiç tanımadığı yeni bir ortamda çalışabilme ve iletişim kurabilme stratejilerini öğrenebilmekte ve bu sayede ülkeye döndüklerinde kazandıkları özgüvenle iş piyasasında seçeneklerini çeşitlendirebilmektedirler. Üstelik bütün bunlara hiç bir ücret ödemeden ulaşmaları mümkün. Gönüllülerin yeme, içme, konaklama, vize, sigorta vs. masrafları Merkezimiz tarafından karşılanmaktadır. Hatta aylık cüz'i bir cep harçlığı da verilmektedir.

Avrupa Gönüllü Hizmeti ’ne başvurabilir?

18-30 yaş arasındaki bütün gençler başvuruda bulunabilir. Bunun dışında hiç bir şart aranmamaktadır. (yabancı dil bilgisi, üniversite eğitimi vs.)

Başvuru için yapılması gerekenler nelerdir?

Öncelikle AGH hakkında detaylı bir bilgi almak için www.ua.gov.tr web sitemizde yer alan dökümanları inceleyerek bilgi almalısınız. Ardından, başvurular ancak sivil toplum kuruluşları aracılığı ile yapılacağı için bir gönderen kuruluş (Üniversite, dernek, vakıf, belediye, tüzel kişilikler) bulmanız gerekli. Türkiye’de Başkanlığımızca yetki verilen yani akredite edilmiş olan gönderen kuruluşları http://europa.eu/youth/evs_database adresinden bulabilirsiniz. Bu adres bir arama motoru olup, girdiginizde karsiniza cikan “Country” bolumunde “Turkey” seçeneğini seçin ve “Submit query” bütonuna basın. Karşınıza gelen kuruluslarin sag tarafinda S, C ve H harfleri goreceksiniz. S harfi gördüğünüz bütün kuruluşlarla iletişime gecebilirsiniz.