Prosedürler

Kuruluş bulduktan sonra, bu kuruluşlara bir motivasyon mektubu göndermelisiniz. Mektubu hazırlarken, özgeçmişinizden, eğitiminizden, kişisel özelliklerinizden, neden AGH projelerinde yer almak istediğinizi ve hangi tarih aralıklarına yer alabileceğiniz ile varsa özel yeteneklerinizden ve ilgi alanlarınızdan bahsedebilirsiniz. Hazırlarken şöyle düşünün, bir iş başvurusundasınız işi istiyorsunuz, öyleyse işverenin sizi işe alması için ikna etmek, lazım değil mi? Motivasyon mektubunuzu yazarken de bunu göze almalısınız. Ancak bunu da işverenin fazla zamanını almadan ve kendinizle ilgili bilgileri belli başlıklar altında kısa ama çarpıcı ifadelerle yazmanız gerek.

Kuruluştan olumlu cevap aldıktan sonra, gönderen kuruluşunuzun sizin için uygun gördüğü mevcut projesi ve/veya gönderen kuruluşunuzun partneri olan ev sahibi kuruluşlarım (Avrupa’daki sivil toplum kuruluşları) projelerinde yer almak suretiyle AGH yapabilirsiniz. Türkiye’den bir gönderen kuruluş bulabileceğiniz gibi gitmeyi düşündüğünüz ülkeden de ev sahibi bir kuruluş bularak aynı şekilde iletişime geçebilir, olumlu cevap almanız halinde yukarıda belirtildiği şekilde Türkiye’den bir gönderen kuruluş bularak da gönüllü hizmetine başvurmanız mümkündür.

Hangi tarihlerde başvuru yapılır? Gönüllü olarak yıl içerisinde her zaman başvurunuzu yapabilirsiniz. Ancak, Avrupa Gönüllü Hizmeti yapan kurum ve kuruluşlar yıl içerisinde 3 dönemde (17 Mart, 30 Nisan, 1 Ekim) Ajansımıza başvurarak projelerini sunabilirler.

28 Avrupa Birliği (AB) üye devletleri, üye olmayan 7 program ülkesi, 22 AB’ye komşu ortaklık ülkeleri ile program kılavuzunda yer alan diğer ülkelerden herhangi birine gidebilirsiniz.

Avrupa Gönüllü Hizmeti yapan kurum ve kuruluşlara nereden ulaşabiliriz?

http://europa.eu/youth/evs_database adresinden “The European database on EVS accredited organisations”( AGH Akredite Kurumları için Avrupa Veri tabanı) kısmından ülkesine ve konusuna göre AGH yapan kurum ve kuruluşlara ulaşabilirsiniz.

Avrupa Gönüllü Hizmetine gitmek isteyen gençler http://europa.eu/youth/evs_database adresinde yer alan AGH kurum ve kuruluşlarına ait hali hazırda devam eden projelerde yer alabilirler.

Avrupa Gönüllü Hizmeti ücretsiz bir programdır. Başvuran gençlerden hiçbir ücret alınmaz. Gencin yol, konaklama, yemek masrafları ve dil eğitimi Ulusal Ajanslar tarafından karşılandığı gibi kendisine belli bir miktar da cep harçlığı verilir.

Akredite olmuş gönderen kuruluşları http://europa.eu/youth/evs_database adresinden araştırabilir ve kendileriyle temasa geçebilirsiniz. (bütün sivil toplum kuruluşları, belediyeler, vakıflar, Valilikler ve üniversitelerin AB ofisleri, milli eğitim gençlik müdürlükleri, gençlik ve sosyal il müdürlükleri gönderen kuruluş olabilir). Istanbul Esenyurt Üniversitesi 2017 yılından itibaren Akredite olmuş Gönderici Kuruluşlardan biri olarak hizmet vermektedir. 

Avrupa gönüllü Hizmeti esnasında rahatsızlanırsam masraflarım karşılanacak mı?

Avrupa Gönüllü Hizmetine giden bütün gençler Avrupa Komisyonu tarafından sigortalanır. Bu çok kapsamlı bir sigortadır, herhangi bir rahatsızlığınız esnasında masraflarınız bu sigorta kapsamında karşılanır.

Avrupa Gönüllü Hizmeti esnasında boş günüm olacak mı?

AGH esnasında hafta 2 gün boş gününüz olacak. Ayrıca her ay için artı 2 gün daha tatil hakkınız olacak. Örneğin 9 aylık bir projeye gitmişseniz haftada 2 günlük izinleriniz dışında toplam 18 gün tatiliniz olacak. Bu tatilinizi hangi tarihlerde kullanacağınızı ev sahibi kuruluşunuz ile karşılıklı konuşarak belirlemek gerekli.

 Avrupa Gönüllü Hizmeti esnasında haftada kaç saat çalışmam gerekli?
AGH esnasında haftada en fazla 35 saat çalışmanız gerekli. Haftada 4-5 saatlik dil eğitimi de bu sürenin içerisindedir. Bunun dışında kalan zamanlarınız size aittir.

Avrupa Gönüllü Hizmeti esnasında ne kadar cep harçlığı alacağım? Cep harçlığı ülkelerin ekonomik durumuna göre belirlenmektedir. Örneğin Türkiye’ye gelen gönüllülere aylık 85.-€, Almanya’ya giden gönüllülere 105.-€, Finlandiya’ya giden gönüllülere de 120.-€ verilmekte. Ülkelere göre belirlenmiş olan cep harçlıklarını www.ua.gov.tr sitesinde faydalı dokümanlar kısmında kullanıcı kılavuzunda bulabilirsiniz.

Avrupa Gönüllü Hizmeti esnasında nerede konaklayacağım?
AGH esnasında standart bir konaklama şekli yoktur. Bir ailenin yanında kalabileceğiniz gibi, yurtta ya da o kuruluştaki diğer gönüllülerle bir evde de kalabilirsiniz. Konaklama şekli ev sahibi kuruluşlara göre değişmektedir.

Avrupa Gönüllü Hizmeti’ne yalnızca bir defa gidilebilir. İstisnası, kısa dönem (2 hafta-2 ay) bir Avrupa Gönüllü Hizmeti yapmış olan gençler ikinci defa bir AGH yapabilir ancak ikisinin toplamı 12 ayı aşmamalıdır.

Gönüllü olarak projede yer almanız gönderen ve ev sahibi kuruluşlar tarafından kabul aldıktan sonra katılmanız zorunlu olan ve bulunduğunuz ülkedeki ulusal ajanslar tarafından düzenlenen eğitimler bulunmaktadır. Bu eğitimler; ülkeden ayrılmadan önce haklarınızın ve sorumluluklarınızı anlatıldığı “Ayrılış Öncesi Eğitimi”, AGH’nin gerçekleştiği ülkeye gittiğinizde “Varış Sonrası Eğitimi”, projenizin ortasında “Ara Dönem Değerlendirmesi” ve ayrıca ülkenize döndükten sonra da yine Türk Ulusal Ajansı tarafından “Nihai Değerlendirme” eğitimine davet edilirsiniz.