İstanbul’un en kalabalık ilçesi acaba büyük depreme hazır mı?

Anasayfa >Haberler >İstanbul’un en kalabalık ilçesi acaba büyük depreme hazır mı?
Nüfusu,954.579 kişi olan Esenyurt,Anadolu’da pekçok ilden daha kalabalık bir ilçe aslında.43 mahallesi var.Türkiye’nin bütün şehirlerinden insanlarımızın yaşadığı bir mozaik,acaba beklediğimiz büyük İstanbul depremine hazır mı ?
 
Öncelikle mevcut yapı stoğu hakkında bilgi vermek istiyorum. İBB ve Boğaziçi Üniversitesi Kandilli rasathanesinin ortaklaşa hazırladığı haziran 2020 verilerine dayanarak mevcut durum analizi yaptığımda;
 
*1980 öncesi yapılan binalar,499 adet,toplam yapı stoğunda %1
 
*1980-2000 yılları arasında yapılan binalar,23.302 bina,toplam yapı stoğunda %60
 
*2000 yılı sonrası yapılan binalar,14.884 bina,toplam yapı stoğunda %39
 
Binaların %95’i betonarme. Bilinenin aksine sadece %4’ü 9-19 katlı(çok katlı) binalardan oluşuyor.
 
Esenyurt ilçesinin zeminini incelediğimde ise;
 
Vs30 kayma dalgası hızlarına göre yüzölçümünün %20’sinde 150-200 m/sn. aralığında depremden en çok etkilenecek zeminin olduğunu söyleyebiliriz.
 
Zemini kötü olan bu mahalleler;
 
-Hürriyet,Necip Fazıl Kısakürek,Fatih,Yunus Emre
 
-İncirtepe,Güzelyurt,Yeşilkent,Mehmet Akif Ersoy
 
-İncirtepe,Akşemsettin
 
Bu mahallelerde yapılan çalışmalarda,alüvyon zemin,dolgu tabakalarının kalın olması,şev stabilite problemleri,zamana bağlı oturma gibi problemler olduğunu görüyoruz.Ancak mühendislikte her probleme bilimsel bir çözüm getirebilirsiniz bu durum sadece biraz daha zaman ve maliyet alır.Bu nedenle bölgede yapılan onlarca zemin iyileştirme çalışmasında, geoteknik uygulamalarla binaların zeminin problemlerine en uygun şekilde yapılmasının sağlanmaya çalışıldığını biliyoruz.Ancak yinede bu çalışmaların yeni yapılan, özellikle 2000 yılı sonrasındaki binalarda uygulandığını,bu tür binalarınsa ilçenin mevcut yapı stoğunun %39’luk kısmını oluşturduğunu görüyoruz.
 
Çakmaklı bölgesinde bulunan yaklaşık 3000 civarındaki fabrikanın,özellikle 2000 yılından önce yapılmış olanlarında,deprem performans analizi yapılarak incelenmesi gerektiğini düşünüyorum.Zira bu bölgedeki fabrikalarda çalışan binlerce vatandaşımız bulunmaktadır.
 
Esenyurt’un geri kalan %80’lik kısmında ise Vs30 kayma dalgası hızlarının 200-360 m/sn. ölçüldüğünü bu sonucunda orta ve zayıf zemin olarak değerlendirebileceğimizi söyleyebilirim.
 
O halde beklenen büyük İstanbul depremi olduğunda Esenyurtta ne olacağını merak ediyorsanız ?
 
-Yıkılabilecek 563 bina
 
-Ağır hasarlı 1768 bina
 
Bu sonuçlara göre, minimum 1003 can kaybı ve 553 ağır yaralı olacağı raporda belirtilmiş.Geçici barınma ihtiyacının 67.410 hane olarak kayıtlara geçtiğini görüyoruz.
 
Nüfusun yoğun olduğu ve demografik yapının heterojenit olduğu Esenyurt’taen fazla can kaybı yaşanacak mahallelerin;
 
Pınar,Saadetdere,Namık Kemal,Bağlarçeşme,İncirtepe,Yeşilkent mahallleri olduğunu söyleyebiliriz.
 
Bence, belediyelerruhsat için nasıl mimari,statik,makine –elektrik,zemin etütü istiyorlarsa örneğin 2000 yılı öncesi yapılmış olan konut,ticarethane,fabrika gibi yapıların tamamından deprem performans
 
analizi istemeleri zorunlu olmalı.Böylece depremde yıkılacak binaların boya ve sıva yapılarak kiraya verilmesi yada satılması engellenmelidir.
 
Emile Zola’nın da söylediği gibi ‘Gerçeği susturup yeraltına gömseniz bile,o bir gün büyüyerek patlayacak ve her şeyi yok edecektir…’

Diğer haberler için tıklayınız.