Erasmus Days

Erasmus Days

Erasmus Günleri bu yıl 14-15-16 Ekim 2021 tarihlerinde, dünya çapındaki farklı ülkelerde gerçekleştirilecek etkinliklerle kutlanmıştır. Düzenlenen etkinliklerle, Erasmus+ projelerinin yararlanıcı hikâyelerinin görünür hale gelmesi, proje sonuçlarının ve hikâyelerinin yerelde paylaşılması hedeflenmektedir. İstanbul Esenyurt Üniversitesi Erasmus Koordinatörlüğü tarafından bu yıl 3. Erasmus Days Etkinliği düzenlenmiştir. 

14 Ekim’de 2021 tarihinde Konferans Salonunda tanıtım konuşmasıyla başlayan etkinlik, İstanbul Esenyurt Üniversitesi Rektör Yardımcısı Sn. Prof. Dr. Hayrettin AKKAYA’nın programa dair bilgilendirici ve uluslararasılaşmayı hedefleyen konuşmaları ve ardından İstanbul Esenyurt Üniversitesi Rektörü Sn. Prof. Dr. Sudi APAK’ın Erasmus ve Erasmus Days programının yürütülmesi, üniversite olarak gelinen aşamalar, kendilerinin de Erasmus hareketliliği anılarının yer aldığı konuşmalarıyla devam etmiştir. 

Protokol konuşmalarından sonra Erasmus Koordinatörümüz Sn. Dr. Öğr. Üyesi Meltem ÖZEL, Erasmus Programının kapsamı, yürütülmesi, uygulama sonrası çıktılarını aktardığı bir sunum gerçekleştirmiştir. Kurumumuza yeni anlaşma kazandıran İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Münir GÖKMEN'e teşekkür belgesi Erasmus Komisyon Başkanı Prof. Dr. Hayrettin Akkaya tarafından takdim edilmiştir.  

Program giden ve gelen öğrencilerimizin slayt gösterisi tecrübe paylaşım sunumlarıyla devam etmiştir. Şu an bir Mühendislik firmasının genel müdür olarak çalışan elektrik ve elektronik mühendisliği bölümünden mezun olan öğrencimiz Ramazan AKSOY erasmus staj tecrübesiyle tüm öğrencilerimize örnek olan bir konuşma gerçekleştirmiştir. Diğer bir konuşmacımız diyetisyen ve aynı zamanda THY'da kabin memuru olarak çalışan beslenme ve diyetisyenlik bölümümüzde okurken hem öğrenim hem staj hareketliliği yapan mezun öğrencimiz Nimetnur CANSIN sunumlarıyla etkinliğimize renk katmıştır. 

Hâlihazırda öğrencimiz olan Burak Taha BAŞARAN ve Rukiye DELİGÖZ adlı öğrencilerimiz de Polonya ve Romanya’da öğrenim hareketliliği sürecinde yaşamış oldukları Erasmus tecrübelerini kıymetli öğrencilerimizle paylaşmışlardır. 

İspanya’da anlaşmalı olduğumuz kurum olan Rey Juan Carlos’tan gelen öğrencilerimizden Samuel Santos Da SILVA adlı öğrencimiz ise Türkiye’deki Erasmus tecrübesinden bahsetmiştir. Son olarak Esenyurt Belediyesi Dış İlişkiler Müdürlüğü biriminden Yusuf GÜNDOĞDU Eurodesk programı hakkında bilgilendirici bir konuşma gerçekleştirmiştir. 

Erasmus Days'in 1. Günü toplu fotoğraf çekimi ve ardından kokteyl ile sona ermiştir.

Erasmus Days'in 2. Günü 15 Ekim 2021 tarihinde Erasmus Koordinatörlüğü ile Teknoloji ve Transfer Ofisi'nin birlikte düzenlediği “Bir Girişimcilik Öyküsü” Erasmus sonrası yurt dışında kariyer olanakları üzerine bir zoom canlı yayını gerçekleşmiştir. Konuşmacı olarak yayına katılan RWTH Aachen Üniversitesi Araş. Gör. Beril ERDOĞAN, yurt dışında kariyer planından, girişimcilik öyküsünden, Erasmus’un kariyer sürecindenki yerinden ve öneminden bahsetmiş, katılımcıların soru ve cevaplarıyla oturum tamamlanmıştır.

Tüm Avrupa’da aynı günlerde kutlanan Erasmus Days Etkinliğinin son günü olan 16 Ekim 2021 tarihinde ise Erasmus Koordinatörlüğü'nün resmi sosyal medya platformundan öğrencilerin tecrübe paylaşımları yapılmıştır.